Bilgisayarlı Araç Kontrolü

Yeni nesil otomobillerin olmazsa olmazı bilgisayarlı arıza tespiti cihazları ve arıza tespiti hakkında tüm bilinmeyenleri genel olarak ele alırsak, herkesin otomobillerinde zaman zaman ekran ışığının yanması üzerine çeşitli tedirginlikler oluşturmaktadır. Peki bu ışık neyi ifade eder? Arıza lambaları yandığında mutlaka elektronik veya mekanik bir sorun oluşmuş demektir. Peki başımıza böyle bir şey geldiğinde ne yapmalıyız? Bu durumda hemen servis aranarak sorunun nedeni araştırılmalı ve çözüm yolu bulunmalıdır. Bu noktada servis yetkilisi, araca bilgisayarlı arıza tespiti cihazı ile bağlanarak arızayı tespit etmeye çalışmaktadır. Bu işleme Bilgisayarlı Araç Kontrolü adı verilmektedir. Arıza tespit cihazları, yani diagnostik cihazlarında dikkat edilmesi gereken 2 husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki cihazların güncel olması ve orijinal yazılımlı olmasıdır.

Bilgisayarlı Araç Kontrolü Nasıl Yapılır?

Elektronik kontrol ünitesi bulunan araçlarda OBD (On Board Diagnostic) soketi bulunmaktadır. OBD soketi, araç modülleri ile iletişim kurulabilmesini sağlar. OBD sayesinde motor, airbag, abs vb. modüller ile iletişim kurulabilmektedir.

Aracı bilgisayara bağlanırken, öncelikle uzatma kablosu ya da kablosuz bağlantı adaptöründen yardım alınır. Bilgisayar bağlantısı sonrası ilgili program çalıştırılır. Ardından bilgisayardaki programda olan tüm arızalar belirlenerek kullanıcıya bilgi verilir. Daha sonra arıza servis ışıkları ve hata kodları düzeltilir. Ardından program kapatılarak, bilgisayar ve bağlantı adaptörleri araçtan sökülür. Bilgisayarlı Araç Kontrolü işlemi tamamlanır.

Arabayı bilgisayara bağlama olarak bilinen bu işlemden sonra, arabanın tüm arıza ışıkları ekranda kaybolur. Bunun neticesinde de arabanızın kontağını her açtığınızda gördüğünüz araç hata kodları bir daha gözükmez.

Bilgisayarlı arıza tespiti sayesinde, daha hızlı müdahale için tüm parçalar titizlikle kontrol edilip, tespitler sonucu, yapılması gereken tamir işlemleri de kısa süre içinde belirlenebilmektedir.

Alparslan Oto Servis, Tosya’da bilgisayarlı arıza tespiti konusunda, alanında uzman personeli ile profesyonel bir servis hizmeti sunmaktadır.

Mobil Destek

(0542) 307 3637

WhatsApp

(0542) 307 3637

Bize Ulaşın

alparslanotoservis@gmail.com

Scroll to Top