Oto Klima Bakımı

Oto klima sistemi hortum, polen filtresi, keçe, valf ve kompresör gibi parçalardan oluşur. Arabanın diğer parçaları gibi klima sisteminin parçaları yağlanır ve parçaların yağlanması tüm sistemin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Yağlanan parçalar daha geç aşınır ve arabanızın klima sisteminin ömrünün uzamasını sağlar. Arabanın klima sisteminin önemli parçalarından biri de klima gazıdır. Tıpkı evlerimizde kullandığımız klimalar gibi arabaların klimalarında da gaz vardır. Bu gaz sayesinde nem toplanır. Klimanın gazının değiştirilmesi klima bileşenlerini korur ve sistemin en yüksek verimde çalışmasını sağlar.

Oto klima bakımı nasıl yapılır?

Arabalarımızın klima sisteminin en önemli parçalarından biri polen filtresi. Polen filtresi sürüş sırasında arabanın maruz kaldığı tozu filtreleyerek klima sistemi ile aracın içine üflenen havanın temiz olmasını sağlar. Düzenli değişmemesi durumunda polen filtresinde toz birikimi olur ve klimanın verimi düşer. Ek olarak polen filtresinde biriken tozlar bakteri oluşuma sebep olabilir bu da alerjik bünyeye sahip insanlarda rahatsızlığa sebep olabilir. Bu yüzden klima bakımının ilk adımlarından biri polen filtresinin değiştirilmesidir. 

Oto Klima bakımında bir diğer önemli nokta ise klima gazı. Klimaların, tıpkı arabalarda olduğu gibi bir kompresör sistemi mevcut. Klimalarda hangi tip klima gazının kullanılacağı bu kompresörlerin üzerinde belirtiliyor. Kullanılan klima gazına bağlı olarak yağ değişiminin de gerçekleşmesi ile birlikte klima bakımı tamamlanır. Ancak belirtmekte fayda var, kullanılacak yağın kompresördeki gaza uygun olması gerekiyor. Aksi takdirde klima sisteminde arızalar meydana gelebilir ve araç sahiplerine masraf olarak geri dönebilir.

Oto Kliması Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Araç klimasının yılda en az bir kez kontrolünün yapılması, klima gazının da en az iki yılda bir yeniden doldurulması gerekir. 

Oto Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Oto klima soğutma yapmıyorsa genellikle gazdan şüphelenmek gerekir ancak soğutma yetersizliğinin birden fazla nedeni olabilir. Klima çalışır durumdayken boruları kontrol ettiğinizde karlanma-buzlanma varsa gaz bitmiş olabilir. 

Araç Kışlık Bakımı ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Klimalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

Mobil Destek

(0542) 307 3637

WhatsApp

(0542) 307 3637

Bize Ulaşın

alparslanotoservis@gmail.com

Scroll to Top