Egzoz Muayenesi

Arabalar herkes tarafından sevilmektedir. Son dönemlerde gelişen teknoloji ile farklı sistemler ve donanımlarda araçlar içerisinde yerini almış bulunmaktadır. Ancak bu sistemlerin ve araçların belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir.

Egzoz Muayenesi Nedir?

Egzoz gazı olarak bilinen ve trafiğe çıkan araçlardan her gün doğaya salınan bu gaz, hem insan sağlığına hem de doğaya zararlıdır. Çevre kirliliği dışında insan sağlığı üzerinde de farklı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle Çevre ve Sağlık Bakanlığı tarafından bunun önüne geçilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Egzoz gazı muayenesi, trafikte seyir halindeki araçların egzozlarından çıkan gazın çevreye ve insan sağlığına zararlarını en aza indirmek için yapılan bir test işlemidir. 

Egzoz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Her ülkede egzoz gazı emisyon ölçümü için farklı bir prosedür işlemektedir. Test gruplarına göre farklı kirleticiler üzerinde duran test programları, yanmamış hidrokarbonlar ve karbon monoksite bakar. Karbondioksit gazı ölçümü de yapılmaktadır ancak bazı test programları bu gazı yalnızca ölçüm olarak alır, herhangi bir etkisi olduğunu savunmaz. Karbondioksit gazı direkt olarak doğaya salınması halinde sera gazı etkisi oluşturmaktadır. 

Ülkemizde emisyon ölçümü, egzoz muayene istasyonları içerisinde yetkilendirilen kişiler tarafından yapılmaktadır. Araçlar için belirli muayene ve ölçüm periyotları bulunmaktadır. Bu nedenle aracınızı kontrol etmeli ve doğru aralıklarla aracınızın ölçümlerini yaptırmalısınız. Ölçüm işlemi sırasında araç türüne göre istenen bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler;
Dizel araçlarda: Gaz pedalına üç kez tam ve devamlı olarak basılarak motor kesme hızına kadar erişilmesi istenmektedir.
Katalitik dönüştürücü içeren benzinli araçlarda: birinci ölçüm sırasında aracın rölantide yapılır. İkinci ölçüm sırasında aracın yüksek rölantide, gaza basılarak 2000 devir/dakika üzerinde işlem yapılması gerekmektedir.
Benzin ve LPG’li araçlarda: Ölçümlerin her iki yakıt türüne göre farklı şekillerde yapılması gerekmektedir. 

Egzoz muayenesi öncesinde, egzoz kontrolü yapılması ve herhangi bir sorun var ise giderilmesi gerekmektedir. Araçların egzoz ölçümü TÜVTÜRK tarafından yalnızca iki kez ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Motorlu Taşıt Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Ölçüm periyotları araç tipine göre farklılık gösterir.

  • Hususi (binek) ve resmi otomobillerin ilk üç yaş sonunda başlamak üzere, her iki yılda bir,
  • Diğer motorlu taşıtların ise bir yaş sonunda ve sonrasında her yıl ölçüm yaptırması zorunludur.
  • Tarım ve orman traktörler, motosikletler, mopedler ve 1979 yılı ve öncesi üretilmiş motorlu taşıtlar, hibrit ve elektrikli araçlar, hidrojen yakıtlı araçlar bu ölçümden muaftır.

Mobil Destek

(0542) 307 3637

WhatsApp

(0542) 307 3637

Bize Ulaşın

alparslanotoservis@gmail.com

Scroll to Top